Popínavé rostliny do pergoly

Popínavé rostlinyPergoly sloužili původně jako opora pro popínavé rostliny. To , že se dnes k původnímu účelu majitelé pergol vrací není jistě náhoda. Konec konců, pergola bez něčeho zeleného, ideálně kvetoucího, prostě není to pravé ořechové .  V dnešní době není problém si vybrat z bohaté nabídky okrasných zahradnictví z desítek druhů kvetoucích i stále zelených popínavých rostlin.

Pro nezastřešené pergoly můžeme sáhnout po kvetoucích popínavých rostlinách nebo dřevinách jako jsou:

  • Plamének - Clematis
  • Trubač - Campsis
  • Zimolez - Lonicera
  • Hortenzie - Hydrangea
  • Vistárie - Wistaria

Možné je ale zvolit i popínavé rostliny, které plodí - jako je třeba aktinídie - kiwi , nebo třeba Vinná réva, která může naši pergolu ozdobit krásnými, a chutnými hrozny vína.

Jakou rostlinu zvolit ? K výběru musíme zohlednit i konstrukci pergoly. Třeba na holou konstrukci jednoduché pergoly musíme volit popínavé rostliny typu přísavníku,  břečťanu nebo trubače . Tyto rostliny nemají problém se na stojky pergoly přichytit , a pnout se výše bez další opory.

Naproti tomu třeba takový klematis , nebo různé druhy zimolezů, ale i popínavých letniček, potřebují ke svému dobrému vrůstu oporu - dřevěnou mříž, někdy také nazývanou treláž.