Altány a pergoly

Altány a pergoly 01Dost často slýcháme dotaz, jaký je rozdíl mezi zastřešenou pergolou a altánem. Obecně je hranice rozdílu dost nejasná, protože některé větší zastřešené pergoly je od altánu těžké odlišit.  Altánem většinou nazýváme zahradní stavbu samostatně stojící v prostoru, na volné ploše.  Její půdorys je obvykle 6-nebo 8 úhelník, případně pak čtverec.   Velmi časté bývá u zahradního altánu prosklení boků , dveří i oken altánu, jeho střecha bývá obvykle kryta šindelem, taškou či jinou neprůhlednou krytinou.

Altány a pergoly 02Pergoly na rozdíl od altánu bývají nezřídka kdy připojeny k domu , na terase přiléhají k některé ze zdí domu. Jejich střešní krytina ( pokud nějakou vůbec mají) bývá velmi často tvořena průhlednými nebo průsvitnými materiály - například Ondexem či Makrolonem.  Jejich výplně pak bývají velmi volné, vzdušné, obvykle tvořené jednoduchou mříží či jinou dřevěnou výplní, a slouží spíše k optickému oddělení prostoru pergoly od zahrady, případně pak jako opora pro popínavé rostliny.

Altány a pergoly 03U určité kategorie pergol se jejich provedení opravdu altánu velmi blíží, nebo z něj tvarově přímo vychází. Je tedy jedno, jak budeme Vaší zahradní stavbu nazývat - jestli altán nebo pergola.  Podstatné je, že se Vám musí líbit, a měla by i zapadat do celkového domu a zahrady